chadarim کوهستان مازندران آيت ‌الله کوهستانی

chadarim: کوهستان مازندران آيت ‌الله کوهستانی چهل و پنجمین سالگرد سالگرد ارتحال روستای کوهستان بهشهر آيت ‌الله شيخ محمد کوهستانی

گت بلاگز کرمانشاه از جگرکی‌های سیار خرید نکنید

برای پیشگیری از مبتلا شدن به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به هیچ عنوان از جگرکی‌های سیار و یا دکه‌های غیرمجاز خرید نکنند.

از جگرکی‌های سیار خرید نکنید

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ؛ معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه از مردم خواست، جهت پیشگیری از مبتلا شدن به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به هیچ عنوان از جگرکی های سیار و یا دکه های غیرمجاز خرید نکنند.

عبارات مهم : خونریزی
دکتر علیرضا امیری با اشاره به اینکه با مناسب شدن هوا دوباره شاهد فعالیت جگرکی های سیار هستیم، اظهار کرد: در شرایطی که در این ایام مدام در خصوص پیشگیری از تب خونریزی دهنده کریمه کنگو هشدار داده می شود، خرید از جگرکی های نامعتبر خطرناک است.

وی ادامه داد: جهت جلوگیری از تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و از بین رفتن ویروس آن، آلایش دام باید 48 ساعت در شرایط پیش سرد در دمای یخچال باشد که این جگرکی های سیار چون یخچال ندارند، شرایط انجام پیش سرد جهت آنها فراهم نیست.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه هم اکنون هیچ آلایش دامی نظیر دل، جگر، قلوه و… پیش سرد نمی شود، یادآوری کرد: قطعا دل و جگری که به دست این افراد می رسد، شرایط پیش سرد را طی نکرده است.

امیری افزود: از دیگر شرایط از بین رفتن ویروس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، حرارت دادن گوشت و مغز پخت شدن آن است که ممکن است جگرکی ها این اصل را هم رعایت نکنند و همه این عوامل می تواند باعث انتقال بیماری به مصرف کنندگان باشد.

وی در ادامه فروشندگان سیار جگر را نخستین و مهمترین قشر در معرض خطر بیماری دانست و تاکید کرد: اکثر این افراد شرایط بهداشتی مانند استفاده از دستکش و لباس مناسب را رعایت نمی کنند و در معرض خطر هستند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه به افراد توصیه کرد، تا حد امکان آلایش دام را تهیه و در منزل مصرف کنند و از خرید دل و جگر از مراکز سیار و نامعتبر خودداری کنند.

به گفته این مسئول، برخورد با مراکز عرضه دل و جگر غیراستاندارد نیز در دستور کار دامپزشکی واقع شده است است و اکیپی به این منظور با محوریت فرمانداری و دامپزشکی و همکاری اصناف، اجرائیات شهرداری، مرکز بهداشت و … تشکیل شده است است.

امیری خاطرنشان کرد: تاکنون 75 مورد از مراکز نامعتبر و یا دکه های غیرمجاز پلمب شده است است.

انتهای پیام/پ

واژه های کلیدی: خونریزی | دامپزشکی | کرمانشاه | استاندارد | کرمانشاه | جگری | کریمه کنگو | سیار

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog